עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
ארכיון

פרק לח - פגישה עם הרמב"ם

08/11/2018 21:34
Doron Livne

בית לבנים אדומות בן שתי קומות. בית קודר וזועף כמו חיים החב"דניק הבעלים. בפנים חיים הפך כל פינה אפשרית לחדר. שטח ציבורי נשאר מעט. מסדרון צר עם גומחה קטנה למטבח, ומדרגות לקומה השנייה. למטבח חלון קטנטן וגבוה.


בחדר הראשון גר אמנון. המבוגר. בחדר השני צביקה. גבוה ורזה. טוב לב. בשלישי אדי. מתולתל ומבוהל. יש לו בן דוד. אריה. כמעט תמיד גם הוא שם. ברביעי בתשבע. בחמישי יונתן וטליה. יהונתן חב"דניק טרי. טליה יהודיה מצרפת. בחדר השישי החשמלאי. חולף הוא על פני כולם בכניסותיו וביציאותיו ללא אומר. בחדר השביעי דנה. עם חברה.


בתשבע יוצאת מחדרה. מחייכת אלי. אומרת שלום. מבקשת מחיים מנעול למקלחת. כולם משתמשים באותה מקלחת. גם ונטה בחלון של המטבח היא מבקשת. מחניק שם. ושולחן. חיים מאנפף תשובה לא מובנת. מציג אותי לחדרי. לוקח תשלום לשבוע ומסתלק.


צביקה מזמין את בתשבע ואותי לקפה בחדר. חדר מאורגן למופת. על שולחן נמוך עיתון של ישראלים. מעיין בו. מודעה תופסת את עיניי. מחפשים מובילים. החברה לא עובדת בשבת מודגש. לא שיש לי תכנית לשמור שבת אבל יהיה נחמד לא לעבוד יום אחד בשבוע.


מתקשר. החברה יושבת בניו ג'רזי. יש הסעה מברוקלין. מצטרף להסעה כבר למחרת. וואן אוספת עובדים רדומים. משתרכים דרך מנהטן. שעה וחצי נסיעה. במחסן החברה חדר המשמש בית כנסת. חצי מהעובדים תופסים פינה ועוד שעת שינה. חצי מתפללים.


עוצר. ללכת עם הישנים או עם המתפללים. הולך עם המתפללים. על שולחן עשרה זוגות תפילין מזומנים לכל דורש. ביקשת תפילין קיבלת תפילין אומר לעצמי. חינם אין כסף. מראים לי איך מתעטפים בציצית. מראים לי איך להניח תפילין. נותנים לי סידור פתוח במקום הנכון ויאללה לעבודה.


למה ברוך שלא עשני אישה. מה רע באישה. מה רע בגוי. בשביל מה לאסר מלכיהם בזיקים נכבדיהם בכבלי ברזל. יש גם קטעים מהפנטים. אֵל בָּרוּךְ גְּדול דֵּעָה הֵכִין וּפָעַל זָהֳרֵי חַמָּה טוב יָצַר כָּבוד לִשְׁמו מְאורות נָתַן סְבִיבות עֻזּו פִּנּות צִבְאות קְדושִׁים רומְמֵי שַׁדַּי תָּמִיד מְסַפְּרִים כְּבוד אֵל וּקְדֻשָׁתו.


בכל בוקר בוחר מחדש להיות עם המתפללים אבל מוטרד מאי הידיעה. חסרה לי ההבנה. אולי משהו של הרמב"ם. שמועות אומרות שאפשר לסמוך עליו. חוזר לחנות הספרים. יש לך משהו של הרמב"ם שואל. המוכר מביט בי משועשע. מוציא ארגז עם 12 ספרים ואומר בבקשה.


מה זה שואל. זה הרמב"ם הוא עונה. היד החזקה. משנה תורה. מוציא ספר מהארגז. במרכז העמוד הרמב"ם כתוב עברית. סביב הרמב"ם פירושים באותיות זעירות לא מזוהות. כתב רש"י מסביר המוכר. נותן לי דף המשווה אותיות עבריות לאותיות רש"י. קח הוא אומר. מתנה. תודה.


מתיישב לקרא. קורא. וקורא. וקורא. לא יכול להפסיק. בלי המפרשים. רק רמב"ם. מגיע בוקר. עולה להסעה וממשיך לקרא. קורא במקום תפילה. קורא במשאית בדרך לעבודה. בדרך חזרה. בהסעה הביתה. הרמב"ם ואני. אני והרמב"ם. אמריקה.


כתיבת תגובה:
שמכם:

אימייל:

קישור:

תגובה:


הקלד את המספר המופיע בתמונה: