עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
ארכיון

פרק נו – תלמוד תורה כנגד כולם

14/03/2019 19:25
Doron Livne

כפר חב"ד. ישיבת הייטק. שניים עשר נערים תולים בי עיניים. תולים בי תקווה. מה עושים. מדבר עם המנהל. אדם ישר כמו סרגל. מבפנים ומבחוץ. אספנו אותם כי הם לא התקבלו באף ישיבה הוא אומר. נתנו להם מסגרת. שלא יסתובבו. זה הכל. האמת הוא מוסיף. בזכותם קוראים לנו ישיבת הייטק. זה טוב לתרומות. והם לומדים קצת תורה. הרי אומרים. תלמוד תורה כנגד כולם.

מתפלל ערבית. תקננו אבינו בעצה טובה מלפניך. מכוון על הנערים. מה עושים. למחרת הם מחכים לי בשער הישיבה. המורה הם מתרגשים. פרצו למעבדה של המחשבים. גנבו הכל. חצי שנה יקח לקנות מחשבים חדשים. מביט בהם. מחייך. מבין. איזה יופי אומר. מה יופי הם מתבלבלים. נלמד בלי מחשבים אומר להם. בלי מחשבים הם מזדעקים. כן. נלמד מחשבים בלי מחשבים. אבל קודם נאכל צהרים.

חדר אוכל מוזנח. חשוך. שנים עשר המופלאים בשולחן אחד. סביבם תלמידי הישיבה הרגילה. שולחן אחד למורים. מחלקים מנות קטנות מדי. תוספות מקבלים רק מקורבים. מתקרב לשולחן המורים. שלום אומר. שניים מנידים ראש. השאר מגניבים מבט. ממשיכים לאכול. מתיישב עם התלמידים שלי. הם רעבים. קם. חוצה ים מבטים חמורי סבר של מקושרים. מארגן תוספות. קנה לך חבר. קניתי אותם.

במעבדה הריקה מצייר אותיות באנגלית על לוח. בשביל ללמוד מחשבים צריך לדעת אנגלית אומר. הם מציירים אותיות. שורות מכל אות. לומדים על-פה את כל האותיות. כותב על הלוח חשבון. בשביל מחשבים צריך לדעת חשבון אומר. חיבור. חיסור. לוח הכפל. עשרות, מאות, אלפים. סדר פעולות חשבון. ארבע שעות רצופות. ללא הפסקה. סוף היום מפתיע אותנו. מה כבר נגמר. מה נלמד מחר הם שואלים. נלמד עוד אומר להם.

קונה חוברות עבודה. מצלם דפים. מוחק בטיפקס את הכותרות. דפי עבודה לכיתה ב'. דפי עבודה לכיתה ג'. קונים אוצר מילים בסיסי באנגלית. מחברים משפטים. מילות גוף, מילות יחס, זמנים. לומדים הנדסה. נקודה, קו, אקסיומות, זוויות. ישרות, חדות, קהות, שטוחות, משלימות, קודקודיות. מקבילים, משולשים, חופפים, דומים. ממשיכים עם חשבון. פתיחת סוגריים, בעיות, אחוזים. עד סוף החודש מסיימים בהצלחה כיתה ה'.

משכורת ראשונה. המנהל קורא אותי למשרד. מוסר צ'ק בחשאי. תכניס אותו שלא יראו, הוא עוד לא חתום, ניסע יחד בערב לרבי לקבל חתימה. מה הסודיות שואל אותו. הוא מהסס. מתבייש. מתוודה. אתה היחיד מהמורים שמקבל משכורת. מה זאת אומרת שואל מופתע. המלמדים (במלעיל) כבר שבעה חודשים בלי משכורת. לך הם משלמים. הם מפחדים שאם הם לא ישלמו לך תסתלק. מי זה הם שואל אותו. הוא לא עונה. רק מגלגל עיניים למעלה.

הרב החותם גר בלוד. בניין דירות ישן. עולים ברגל שלוש קומות. באמצע הקומה הרביעית המנהל אומר בשקט חכה כאן. הוא עולה חצי קומה לבד. דופק בדלת. מסוקרן לראות את הרב החותם. מתקדם שלוש מדרגות. מציץ מלמטה. את הדלת פותחת אישה קטנה. ליפסטיק מרוח. פאה מרושלת. לחשושים ביידיש. היא לוקחת את הצ'ק ונעלמת. מחזירה אותו אחרי כמה רגעים חתום. המנהל יורד עם חיוך ניצחון. זכה בפיס. יש חתימה הוא מכריז בגאווה.

יושב עם המלמדים בארוחת צהריים. תעשו משהו. מה זאת אומרת עבודה בלי משכורת. מה אפשר לעשות הם עונים. אין לנו לאן ללכת. והם יודעים את זה. מי זה הם שואל אותם. גם המלמדים כמו המנהל לא עונים. מגלגלים עיניים לשמים. לצדי יושב אחד נראה בן תשע-עשרה. באמת בן עשרים ושלוש. ארבעה ילדים בבית. בת ארבע, בן שלוש, בן שנה, לפני חודשיים נולדה הרביעית. מזל טוב. נראה עייף. איך אתה מסתדר שואל אותו. בעזרת השם הוא אומר.

מזמין עצמי אל חדר המנהל. הוא שמח לקראתי. מחבב אותי. אתם עוברים על איסור מפורש אומר לו. לֹא תָלִין פְּעֻלַּת שָׂכִיר אִתְּךָ עַד בֹּקֶר. הוא נבוך. מהסס אם לשתף אותי בסוד. נאנח אנחה ארוכה. מוציא מסמך ממגירה. רשימת מקבלי משכורות. שבעים. יותר מתלמידים. מי אלה שואל. בעלי עניין בכפר הוא סותם. לפני שהרבי הסתלק תרומות זרמו כמו מים. היום… הוא משתתק. המלמדים לא ברשימה הוא מסכם.

הפתעה. תורמים מאמריקה. מחליפים שלט בכיתת המחשבים על שם התורמים החדשים. קונים מחשבים. החברה פותרים משוואות עם שני נעלמים. תכנות הולך קל. בסוף שנה הצדיקים שלי זכאים לתעודת מתכנת מטעם המכללה. מארגנים טקס עם רוגלך ובמבה. מתכנסים הורים דומעים. מגיעים "הם". חמורי סבר. מגבעות. חליפות. זקנים עד רצפה. אחד מ"הם" נואם נאום נלהב. האמנו. השקענו. עשינו. הצלחנו. הורים מוחאים כף. הנואם מרכין ראש בצניעות. 

כתיבת תגובה:
שמכם:

אימייל:

קישור:

תגובה:


הקלד את המספר המופיע בתמונה: